IMC1812BN391K
Mfr.Part #
IMC1812BN391K
Description
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD
Height :
3.2004mm
Max Operating Temperature :
125°C
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Inductance :
390μH
Current Rating (Amps) :
80mA
Max DC Current :
80mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
790kHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Length :
4.4958mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
790kHz
DC Resistance (DCR) :
16Ohm Max
Width :
3.2004mm
Current Rating :
80mA
Published :
Datasheets
IMC1812BN391K
Vishay / Dale IMC1812BN391K
IMC1812BN391K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD