IMC1812BN271K
Mfr.Part #
IMC1812BN271K
Description
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Current Rating :
92mA
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
790kHz
Inductance :
270μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
450mA
Width :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Weight :
26.988746mg
Material - Core :
Ferrite
Type :
Wirewound
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Supplier Device Package :
Height :
3.4mm
Current Rating (Amps) :
92mA
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Length :
4.4958mm
Datasheets
IMC1812BN271K
Vishay / Dale IMC1812BN271K
IMC1812BN271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD