IMC1812BN270K
Mfr.Part #
IMC1812BN270K
Description
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD
Width :
3.2004mm
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Test Frequency :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Length :
4.4958mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current Rating :
170mA
Max Operating Temperature :
125°C
Max DC Current :
170mA
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Inductance :
27μH
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height :
3.4mm
Published :
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating (Amps) :
170mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IMC1812BN270K
Vishay / Dale IMC1812BN270K
IMC1812BN270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD