IMC1812BN181K
Mfr.Part #
IMC1812BN181K
Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5OHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.4mm
Composition :
Wirewound
Length :
4.4958mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Inductance :
180μH
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packaging :
Bulk
DC Current :
102mA
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Max DC Current :
102mA
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Resistance (DCR) :
9.5Ohm Max
Width :
3.2004mm
Current Rating (Amps) :
102mA
Height :
3.4mm
Published :
Current Rating :
102mA
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Test Frequency :
790kHz
Datasheets
IMC1812BN181K
Vishay / Dale IMC1812BN181K
IMC1812BN181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD