IMC1812BN100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1812BN100K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
Stock
502
In Stock :
502
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Length :
4.4958mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.2004mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Current Rating (Amps) :
250mA
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Iron Powder
Type :
Wirewound
Test Frequency :
2.52MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Current :
370mA
Published :
2016
Case Code (Imperial) :
1812
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
250mA
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Inductance :
10μH
Height :
4mm
Series :
IMC-1812
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Depth :
3.4mm
DC Current :
250mA
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Max DC Current :
390mA
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
IMC1812BN100K
Vishay / Dale IMC1812BN100K
IMC1812BN100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD