IMC1210SY2R2J
Mfr.Part #
IMC1210SY2R2J
Description
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD
Test Frequency :
7.96MHz
Material - Core :
Iron Powder
Factory Lead Time :
22 Weeks
Case Code (Imperial) :
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Inductance :
2.2μH
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Current Rating (Amps) :
320mA
Current Rating :
320mA
Height :
2.41mm
Length :
3.2004mm
Max DC Current :
320mA
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Depth :
2.69mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.4892mm
Tolerance :
±5%
Weight :
15.989131mg
Datasheets
IMC1210SY2R2J
Vishay / Dale IMC1210SY2R2J
IMC1210SY2R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD