IMC1210SY180K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1210SY180K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
15.989131mg
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.41mm
Max DC Current :
30.3mA
Material - Core :
Iron Powder
Depth :
2.69mm
DC Current :
151mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm Max
Current Rating :
151mA
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Inductance :
18μH
Termination :
SMD/SMT
Width :
2.49mm
Published :
Series :
IMC-1210
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Composition :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Length :
3.2004mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Current Rating (Amps) :
151mA
Type :
Wirewound
Test Frequency :
2.52MHz
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IMC1210SY180K
Vishay / Dale IMC1210SY180K
IMC1210SY180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD