IMC1210SY150J
Mfr.Part #
IMC1210SY150J
Description
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD
Min Operating Temperature :
-55°C
Wirewound
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
20.8mA
Material - Core :
Iron Powder
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2004mm
Depth :
2.69mm
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Width :
2.4892mm
Type :
Wirewound
Case Code (Imperial) :
Weight :
15.989131mg
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
164mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
2.52MHz
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Supplier Device Package :
Current Rating :
164mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Inductance :
15μH
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Datasheets
IMC1210SY150J
Vishay / Dale IMC1210SY150J
IMC1210SY150J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD