IMC1210SY100J
Mfr.Part #
IMC1210SY100J
Description
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Width :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.69mm
Max DC Current :
189mA
Weight :
15.989131mg
Test Frequency :
2.52MHz
Series :
IMC-1210
Composition :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Case Code (Metric) :
Inductance :
10μH
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating :
189mA
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
DC Current :
189mA
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) :
189mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Shielding :
Unshielded
Length :
3.2004mm
Military Standard :
Not
Datasheets
IMC1210SY100J
Vishay / Dale IMC1210SY100J
IMC1210SY100J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD