IMC1210ES3R3K
Mfr.Part #
IMC1210ES3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2OHM SMD
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
2.4892mm
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Max DC Current :
260mA
Height :
2.41mm
Current Rating :
260mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
7.96MHz
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Composition :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating (Amps) :
260mA
Depth :
2.69mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2004mm
Inductance :
3.3μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
IMC1210ES3R3K
Vishay / Dale IMC1210ES3R3K
IMC1210ES3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD