IMC1210ER39NK
Mfr.Part #
IMC1210ER39NK
Description
FIXED IND 39NH 530MA 270MOHM SMD
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Published :
Width :
2.4892mm
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Test Frequency :
50MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Tolerance :
±10%
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Max DC Current :
530mA
Height :
2.41mm
Current Rating :
530mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Depth :
2.69mm
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Current Rating (Amps) :
530mA
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Surface Mount
DC Current :
530mA
Inductance :
39nH
Type :
Wirewound
Length :
3.2004mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
IMC1210ER39NK
Vishay / Dale IMC1210ER39NK
IMC1210ER39NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD