IMC1210ER270J
Mfr.Part #
IMC1210ER270J
Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.41mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Inductance :
27μH
Depth :
2.69mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Material - Core :
Iron Powder
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
2.52MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Military Standard :
Not
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
No
Number of Functions :
1
IMC-1210
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
DC Current :
122mA
Current :
79mA
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
122mA
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Published :
Max DC Current :
5mA
22 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
IMC1210ER270J
Vishay / Dale IMC1210ER270J
IMC1210ER270J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD