IMC1210ER220J
Mfr.Part #
IMC1210ER220J
Description
FIXED IND 22UH 145MA 3.7 OHM SMD
Iron Powder
Case Code (Metric) :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Current :
83mA
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Current Rating (Amps) :
145mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Max DC Current :
145mA
Shielding :
Unshielded
Width :
2.49mm
Published :
Current Rating :
145mA
Type :
Wirewound
Length :
3.2004mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Test Frequency :
2.52MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Inductance :
22μH
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm Max
Tolerance :
±5%
Depth :
2.69mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.41mm
Datasheets
IMC1210ER220J
Vishay / Dale IMC1210ER220J
IMC1210ER220J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD