IMC1210ER1R8J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1210ER1R8J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Series :
IMC-1210
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductance :
1.8μH
Shielding :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating :
350mA
Number of Functions :
1
Material - Core :
Iron Powder
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height :
2.41mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
7.96MHz
HTS Code :
Max DC Current :
350mA
Current :
217mA
Depth :
2.69mm
Datasheets
IMC1210ER1R8J
Vishay / Dale IMC1210ER1R8J
IMC1210ER1R8J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD