IMC1210ER101J
Mfr.Part #
IMC1210ER101J
Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Frequency :
796kHz
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Published :
Q Factor :
20
Height :
2.41mm
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance :
100μH
Max DC Current :
73mA
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Case Code (Metric) :
Type :
Wirewound
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.69mm
Length :
3.2004mm
Material - Core :
Iron Powder
Width :
2.4892mm
Current Rating (Amps) :
73mA
Inductance Tolerance :
5%
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
14Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
73mA
Datasheets
IMC1210ER101J
Vishay / Dale IMC1210ER101J
IMC1210ER101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD