IMC1210EBR12J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1210EBR12J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 584MA 220MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Packaging :
Bulk
Q @ Freq :
30 @ 25.2MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
2.4892mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
584mA
Material - Core :
Iron Powder
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Inductance :
120nH
Inductance Frequency - Test :
25.2MHz
Shielding :
Unshielded
Height :
2.41mm
Supplier Device Package :
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Length :
3.2004mm
Type :
Wirewound
Current Rating :
584mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
584mA
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
25.2MHz
Composition :
Wirewound
Series :
IMC-1210
Depth :
2.69mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
IMC1210EBR12J
Vishay / Dale IMC1210EBR12J
IMC1210EBR12J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD