IMC1210EB82NJ
Mfr.Part #
IMC1210EB82NJ
Description
FIXED IND 82NH 450MA 400MOHM SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Non-Magnetic
Length :
3.2004mm
Depth :
2.69mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Width :
2.4892mm
Test Frequency :
50MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Inductance :
82nH
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Current Rating :
450mA
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Height :
2.41mm
Current Rating (Amps) :
450mA
Max DC Current :
450mA
Packaging :
Bulk
Datasheets
IMC1210EB82NJ
Vishay / Dale IMC1210EB82NJ
IMC1210EB82NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD