IMC1210EB12NK
Mfr.Part #
IMC1210EB12NK
Description
FIXED IND 120NH 707MA 140MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Current Rating (Amps) :
707mA
Length :
3.2004mm
Depth :
2.69mm
Width :
2.4892mm
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Height :
2.41mm
Max DC Current :
707mA
Inductance :
120nH
Current Rating :
707mA
Frequency - Self Resonant :
1GHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
50MHz
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Non-Magnetic
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
IMC1210EB12NK
Vishay / Dale IMC1210EB12NK
IMC1210EB12NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD