IMC1210BN5R6K
Mfr.Part #
IMC1210BN5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6OHM SMD
Current Rating :
217mA
Test Frequency :
7.96MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Max DC Current :
217mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.69mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
Construction :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Material - Core :
Iron Powder
Inductance :
5.6μH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
Height :
2.41mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
DC Current :
217mA
Frequency - Self Resonant :
45MHz
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Datasheets
IMC1210BN5R6K
Vishay / Dale IMC1210BN5R6K
IMC1210BN5R6K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD