IMC1210BN10NM
Mfr.Part #
IMC1210BN10NM
Description
FIXED IND 10NH 734MA 130MOHM SMD
Width :
2.4892mm
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Test Frequency :
50MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
734mA
Current Rating :
734mA
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Depth :
2.69mm
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Material - Core :
Non-Magnetic
Current Rating (Amps) :
734mA
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Inductance :
10nH
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
2.41mm
Datasheets
IMC1210BN10NM
Vishay / Dale IMC1210BN10NM
IMC1210BN10NM datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD