IMC1210AN100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1210AN100K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Iron Powder
Test Frequency :
2.52MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
10μH
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
189mA
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Published :
Current Rating :
189mA
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Depth :
2.69mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Height :
2.41mm
Max DC Current :
189mA
Type :
Wirewound
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
IMC-1210
Length :
3.2004mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
IMC1210AN100K
Vishay / Dale IMC1210AN100K
IMC1210AN100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD