IMC0805ER8N2J01
Mfr.Part #
IMC0805ER8N2J01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 60MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
60 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current Rating :
600mA
Max DC Current :
600mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
1.4mm
Inductance Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Special Feature :
Q MEASURED AT 1000 MHZ
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
250MHz
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
1.45mm
Q Factor :
60
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
IMC-0805-01
DC Current :
600mA
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Number of Pins :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Material - Core :
Ceramic
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
8.2nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
IMC0805ER8N2J01
Vishay / Dale IMC0805ER8N2J01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD