IMC0402ER18NJ01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC0402ER18NJ01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 420MA 230MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
420mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
420mA
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Height :
600μm
Series :
IMC-0402-01
Length :
990.6μm
Width :
558.8μm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
420mA
Inductance :
18nH
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Type :
Wirewound
Depth :
650μm
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
250MHz
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Datasheets
IMC0402ER18NJ01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD