IMC0603ER6N8J01
Mfr.Part #
IMC0603ER6N8J01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 110MOHM SM
Fixed Inductors
Max DC Current :
700mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
IMC-0603-01
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
Height :
1.05mm
Number of Functions :
2
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.041W 1.60mmx1.05mm
Construction :
Chip
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Published :
Inductance :
6.8nH
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
700mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Core Material :
Ceramic
Test Frequency :
250MHz
Q @ Freq :
30 @ 250MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.049 1.25mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
No
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
IMC0603ER6N8J01
Vishay / Dale IMC0603ER6N8J01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD