IMC0402ER7N5K01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC0402ER7N5K01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 7.5NH 680MA 104MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
680mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
7.5nH
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
680mA
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Width :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
DC Resistance (DCR) :
104mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Depth :
650μm
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Series :
IMC-0402-01
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Height :
600μm
Max DC Current :
680mA
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
250MHz
Length :
990.6μm
Datasheets
IMC0402ER7N5K01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD