IMC0402ER27NG01
Mfr.Part #
IMC0402ER27NG01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 27NH 400MA 300MOHM SMD
Fixed Inductors
Series :
IMC-0402-01
Shielding :
Unshielded
Depth :
650μm
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Length :
990.6μm
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
26 @ 250MHz
Tolerance :
±2%
DC Current :
400mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
600μm
Current Rating (Amps) :
400mA
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max DC Current :
400mA
Current Rating :
400mA
Composition :
Wirewound
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
558.8μm
Inductance :
27nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
IMC0402ER27NG01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD