IM06ST8R2J
Mfr.Part #
IM06ST8R2J
Description
FIXED IND 8.2UH 540MA 440MOHM TH
Fixed Inductors
Length :
11.43mm
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Material - Core :
Iron
Inductance :
8.2μH
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Max DC Current :
540mA
DC Resistance (DCR) :
440mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
48MHz
Lead/Base Style :
Current Rating (Amps) :
540mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Supplier Device Package :
Datasheets
IM06ST8R2J
IM06ST8R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD