IM06BH1R2H
Mfr.Part #
IM06BH1R2H
Description
FIXED IND 1.2UH 785MA 400MOHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Length :
36.575mm
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
Packaging :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Inductance :
1.2μH
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Type :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Tolerance :
±3%
Max DC Current :
785mA
Frequency - Self Resonant :
180MHz
HTS Code :
Material - Core :
Phenolic
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
0.635 mm
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM06BH1R2H
IM06BH1R2H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD