IM06ST3R3K
Mfr.Part #
IM06ST3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 990MA 140MOHM TH
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
Molded
Factory Lead Time :
7 Weeks
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
990mA
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
3.3μH
Published :
Datasheets
IM06ST3R3K
IM06ST3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD