IM06SJ2R7K
Mfr.Part #
IM06SJ2R7K
Description
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Max DC Current :
460mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Material - Core :
Phenolic
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) :
460mA
IM
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
Inductance :
2.7μH
Lead/Base Style :
Length :
11.43mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
IM06SJ2R7K
IM06SJ2R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD