IM06SH3R3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM06SH3R3K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 990MA 140MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Through Hole
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Series :
IM
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e0
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.635 mm
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
36.575mm
Frequency - Self Resonant :
70MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
Max DC Current :
990mA
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Material - Core :
Iron
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Inductance :
3.3μH
Datasheets
IM06SH3R3K
IM06SH3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD