IM06BH681J
Mfr.Part #
IM06BH681J
Description
FIXED IND 680UH 85MA 13.7 OHM TH
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Test Frequency :
790kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e0
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Package / Case :
Axial
Lead Length :
36.575mm
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
DC Resistance (DCR) :
13.7Ohm Max
Inductance :
680μH
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
60
Packaging :
Bulk
Weight :
949.99252mg
Diameter :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max DC Current :
85mA
Datasheets
IM06BH681J
IM06BH681J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD