IM04ST4R7K
Mfr.Part #
IM04ST4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH
Max DC Current :
260mA
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Current Rating (Amps) :
260mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Material - Core :
Phenolic
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Package / Case :
Inductance :
4.7μH
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Molded
Length :
9.78mm
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Lead/Base Style :
Datasheets
IM04ST4R7K
IM04ST4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD