IM04BH101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM04BH101J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 133MA 4.5 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Q Factor :
50
Inductance Tolerance :
5%
Supplier Device Package :
Max DC Current :
133mA
Packaging :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
Shielding :
Unshielded
Weight :
649.997866mg
Test Frequency :
2.5MHz
REACH SVHC :
Unknown
Inductance :
100μH
Length :
9.78mm
Current Rating (Amps) :
133mA
DC Resistance (DCR) :
4.5Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Iron
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Series :
IM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Lead/Base Style :
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
686 μm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Datasheets
IM04BH101J
IM04BH101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD