IM04ST301J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM04ST301J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 300UH 125MA 11.5OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material - Core :
Iron
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
IM
Package / Case :
Axial
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
11.5Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
300μH
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant :
5.4MHz
Max DC Current :
125mA
Datasheets
IM04ST301J
IM04ST301J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD