IM04ST2R7J
Mfr.Part #
IM04ST2R7J
Description
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Packaging :
Tape and Reel
Lead Length :
36.575mm
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Inductance :
2.7μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Material - Core :
Phenolic
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Lead Diameter :
0.635 mm
Max DC Current :
385mA
Datasheets
IM04ST2R7J
IM04ST2R7J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD