IM04SH111J
Mfr.Part #
IM04SH111J
Description
FIXED IND 110UH 128MA 4.9 OHM TH
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant :
8.9MHz
HTS Code :
Lead Length :
36.575mm
Package / Case :
Axial
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Material - Core :
Iron
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max DC Current :
128mA
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Lead Diameter :
0.635 mm
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
4.9Ohm Max
Packing Method :
TR
Inductance :
110μH
Datasheets
IM04SH111J
IM04SH111J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD