IM04ES6R8J
Mfr.Part #
IM04ES6R8J
Description
FIXED IND 6.8UH 395MA 500MOHM TH
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
HTS Code :
Series :
IM
Rated Current-Max :
0.395A
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
395mA
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Inductance :
6.8μH
Lead Diameter :
0.635 mm
Shielding :
Unshielded
Lead Length :
36.575mm
Datasheets
IM04ES6R8J
IM04ES6R8J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD