IM04ES3R3K
Mfr.Part #
IM04ES3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 300MA 2 OHM TH
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
110MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.635 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.3A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e2
Inductance :
3.3μH
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Current Rating (Amps) :
300mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Shielding :
Unshielded
Lead Length :
36.575mm
Datasheets
IM04ES3R3K
IM04ES3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD