IM04ER1R2J
Mfr.Part #
IM04ER1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 650MA 420MOHM TH
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Inductance :
1.2μH
Max DC Current :
650mA
Tolerance :
±5%
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM04ER1R2J
IM04ER1R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD