IM04EB1R5J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM04EB1R5J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 600MA 500MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Diameter :
0.635 mm
Max DC Current :
600mA
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Tolerance :
±5%
Material - Core :
Phenolic
Shielding :
Unshielded
Inductance :
1.5μH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
36.575mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IM
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Datasheets
IM04EB1R5J
IM04EB1R5J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD