IM04BH4R7J
Mfr.Part #
IM04BH4R7J
Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Lead/Base Style :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Termination :
Type :
Molded
Q Factor :
33
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
7.9MHz
Supplier Device Package :
Max DC Current :
260mA
Length :
385μm
Weight :
649.997866mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
260mA
Package / Case :
Width :
4.19mm
Published :
Inductance :
4.7μH
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Phenolic
Factory Lead Time :
7 Weeks
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Datasheets
IM04BH4R7J
IM04BH4R7J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD