IM04BH390K
Mfr.Part #
IM04BH390K
Description
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
176mA
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
14.5MHz
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Q @ Freq :
60 @ 2.5MHz
Inductance :
39μH
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Datasheets
IM04BH390K
IM04BH390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD