IM04BH270J
Mfr.Part #
IM04BH270J
Description
FIXED IND 27UH 170MA 2.6 OHM TH
Max DC Current :
170mA
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Series :
IM
Lead Length :
36.575mm
Weight :
649.997866mg
Q @ Freq :
60 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Inductance :
27μH
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Type :
Molded
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.635 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Datasheets
IM04BH270J
IM04BH270J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD