IM04BH1R0J
Mfr.Part #
IM04BH1R0J
Description
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Phenolic
Test Frequency :
25MHz
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Inductance :
1μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Unshielded
Number of Pins :
2
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Q Factor :
50
Inductance Tolerance :
5%
Max DC Current :
785mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Datasheets
IM04BH1R0J
IM04BH1R0J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD