IM02ST6R8K
Mfr.Part #
IM02ST6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Inductance :
6.8μH
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Published :
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
175mA
Datasheets
IM02ST6R8K
IM02ST6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD