IM02ST2R4K
Mfr.Part #
IM02ST2R4K
Description
FIXED IND 2.4UH TH
Material - Core :
Iron
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Not Applicable
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Inductance :
2.4μH
Datasheets
IM02ST2R4K
IM02ST2R4K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD