IM02SH1R5K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02SH1R5K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.5μH
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
HTS Code :
Series :
IM
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Q @ Freq :
28 @ 7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Iron
Package / Case :
Axial
Published :
Max DC Current :
535mA
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
IM02SH1R5K
IM02SH1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD