IM02ER5R6K
Mfr.Part #
IM02ER5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 185MA 1.8 OHM TH
Inductance :
5.6μH
DC Current :
185mA
Max DC Current :
185mA
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±10%
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Published :
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Type :
Molded
HTS Code :
Datasheets
IM02ER5R6K
IM02ER5R6K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD