IM02BH4R7F
Mfr.Part #
IM02BH4R7F
Description
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
HTS Code :
Inductance :
4.7μH
Tolerance :
±1%
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Max DC Current :
230mA
Datasheets
IM02BH4R7F
IM02BH4R7F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD